Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,
że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej w Polityce Prywatności.
facebook youtube

Peugeot 208 – Zmiany w detalach

11 czerwca zostaliśmy zaproszeni na prezentacje nowego Peugeota 208, która odbyła się w okolicach Iławy, a dokładniej mówiąc blisko najwyższego punktu Polski północno-wschodniej, czyli Górze Dylewskiej. Co więc przyniósł lifting i jakim autem jest teraz 2
czytaj więcej ›

Test Renault Grand Espace

 Są dwie rzeczy do których większość z nas odnosi się pozytywnie. Są nimi przestrzeń oraz komfort. Pierwsze z tych pojęć definiowane jest na wiele sposobów. Dla przykładu w szczególnej teorii względności przestrzeń jest nierozerwalnie związana z czasem tworząc czasoprzestrzeń, niezależną od ciał. W innym przypadku przestrzeń (def. dla polityki przestrzennej) to usystematyzowane oddziaływanie władz publicznych na przestrzenne zachowania podmiotów gospodarujących na danym obszarze. Jeszcze inna definicją przestrzeni to przestrzeń życiowa, a więc np. dążenie do posiadania większego mieszkania, domu, terenu, pojazdu itd. Z drugim pojęciem spotykamy się praktycznie codziennie na bilbordach, w rozmowach, w sklepach, mając doczynienia np. z wyborami umożliwiającymi nam prowadzenie komfortowego trybu życia.

Renault Espace jest przykładem takiej rzeczy, samochodem w którym można poznać co tak naprawdę oznacza przestrzeń oraz komfort. W segmencie vanów w minionych latach wytworzyła się dosyć „ostra” konkurencja, a wymagania bycia liderem omawianego segmentu wyjątkowo wygórowane. Przez wiele lat samochód spod znaku Renault piastował, zresztą zasłużenie, to miano. Jednak czy kosmetyczne zmiany jakie zostały ostatnio wprowadzone w Espace wystarczą by zachować i umocnić swoją pozycję na szczycie segmentu?

Mieliśmy okazję testować w/wym. nowy model auta w wersji wyposażenia Initiale (najbogatsza wersja), umożliwiający podróżowanie w siedem osób (wersja nadwozia „Grand Espace”). Pierwsze wrażenie po zajęciu miejsca kierowcy, to przestrzeń wręcz przytłaczająca. Poczułem się bardziej jakbym zasiadł w wygodnym fotelu nowoczesnego, wygodnego pociągu z indywidualną klimatyzacją oraz „gigantycznym” szklanym dachem dodawającego wakacyjnego klimatu. Po chwili takiej refleksji i dokonaniu niezbędnych ustawień, uruchomiłem silnik. W pierwszym momencie ciężko było rozpoznać w jaką jednostkę napędową (zapłon iskrowy czy samoczynny) był wyposażony samochód testowy. Po chwili jednak i wnikliwym wsłuchiwaniu, okazało się, że to silnik diesla. Z ciekawości zajrzałem w dowód rejestracyjny pojazdu by mniej więcej wiedzieć jaką mocą dana jednostka napędowa dysponuje. Po szybkim przeliczeniu z „kW” na „KM” wyszło, że dwulitrowa jednostka napędowa dysponuje mocą 175 KM. Po wykonaniu w/wym. czynności włączyłem „Drive” (samochód testowy wyposażony jest w przekładnie automatyczną) i ruszyłem w trasę. Pierwsze pokonane kilometry uświadomiły mi, co tak naprawdę oznacza komfort podróżowania. Mimo, że polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia, zarówno w miastach, jak i poza nimi, a co gorsza korki w szczególności w piątkowe popołudnia mogą wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszego kierowcę, to jedyne co mnie irytowało, to brak w danej chwili odpowiedniej muzyki. Pokonywanie każdego kolejnego kilometra sprawia coraz większą przyjemność. Tłumienie nierówności, wyciszenie wnętrza to prawdziwe atuty tego „giganta przestrzeni”.

Przejdźmy jednak do innych faktów. Jednostka napędowa w którą wyposażony był samochód testowy to uznany i sprawdzony przez ostatnie lata silnik. Wszystkim zainteresowanym zakupieniem Espace z dwulitrowym dieslem nie polecałbym w świetle posiadanej wiedzy wybierania wersji 150 konnej ze względu na dużą jednak „ospałość” pojazdu. Wybranie wersji 175 konnej, mimo relatywnie małej różnicy mocy, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Jak już wcześniej zostało wspomniane samochód testowy wyposażony był w automatyczną skrzynię biegów. Niestety, mimo wielu zalet i wygody skrzyń automatycznych ta wymaga  jeszcze trochę pracy, aby mogła konkurować z wykonywanymi przez inne. Zastosowana w Espace jest dosyć „powolna” pod względem zmiany biegów oraz  ma tendencje do „gubienia” się podczas gwałtowniejszego przyspieszania. Taka sytuacja wpływa również na dynamikę pojazdu, co mimo, że w tym przypadku, nie jest aż tak priorytetowe, to jednak dla dużej rzeszy osób może być pewnym dyskomfortem.

A teraz testy, wykonane autem w ujęciu tabelarycznym.

Po pierwsze średnie wyniki pomiarów zużycia paliwa w poszczególnych cyklach jezdnych.

Test miejski

Parametr testu Pomiar NUDC
Całkowity czas jazdy [s] 788 780 (13 min)
Prędkość maksymalna  [km/h]

≤50

Prędkość średnia* [km/h] 19 19
Zużycie paliwa* [ dm3/100 km] 10,5 9,3

*według wskazań komputera pokładowego

Test zamiejski

Parametr testu Pomiar NEUDC
Całkowity czas jazdy [s] 418 400 (6,63 min)
Prędkość maksymalna  [km/h]

≤120

Prędkość średnia* [km/h] 63 62,6
Zużycie paliwa* [ dm3/100 km] 6,4 6,1

*według wskazań komputera pokładowego

Test autostradowy

Parametr testu Pomiar
Prędkość maksymalna  [km/h] ≤140
Prędkość średnia* [km/h] 115
Zużycie paliwa* [ dm3/100 km] 8,5

*według wskazań komputera pokładowego

Po drugie Uzyskane wyniki nie odbiegają od homologacyjnych, biorąc zaś pod uwagę odmienność parametrów ruchu pojazdu w odniesieniu chociażby do jego przyspieszeń, innych niż występujące w teście europejskim są akceptowalne.

Inne dostępne w ofercie producenta jednostki napędowe Espace to m.in.: 2.0 dCi 150 KM, 2.0 dCi 175 KM (wersje z przekładnią manualną). Wcześniej dostępne były jeszcze jednostki napędowe sześciocylindrowe w układzie „V”. Niestety obecnie silniki 3.0 dCi V6 Aut. oraz 3.5 V6 24V Aut. Nie są już w sprzedaży nowych aut przynajmniej w kraju. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie i za jakiś czas znowu, te zdecydowanie bardziej pasujące do Espace jednostki napędowe, będą do kupienia. 

Do dyspozycji mamy też dwie wersje vana Renault w sensie wielkości auta. Pierwsza z nich nazwana jest po prostu „Espace”. Wymiary samochodu w tym przypadku to 4656 mm długość, 1860 mm szerokość oraz 1801 mm wysokość. Oprócz głównej różnicy wymiarowej w porównaniu z dłuższą wersją auta ta wyróżnia się również maksymalną możliwością przewożonych osób (w tym przypadku ilość przewożonych osób to pięć). „Większy brat” został nazwany „Grand Espace”. Jego długość wynosi aż 4856 mm (pozostałe wymiary (szer., wys.) są identyczne). Jest to spora różnica, wynikająca z możliwości przewozu siedmiu osób. Należy jednak pamiętać, że w trzecim rzędzie siedzeń nie jest zbyt dużo miejsca na nogi nawet po przesunięciu drugiego rzędu foteli maksymalnie do przodu. Kolejną kwestią jest wielkość bagażnika. Przy rozłożonych siedzeniach trzech rzędów siedzeń podczas normalnego podróżowania przestrzeń bagażowa jest znikoma, ale jest.

Zaletą Espace od lat była łatwa adaptacja wnętrza do własnych potrzeb. Na szczęście w obecnym modelu to się nie zmieniło. Dzięki zamocowaniu foteli w prowadnicach umieszczonych w podłodze, przesuwanie, jak i wyjmowanie siedzeń jest banalnie proste. Espace to nie tylko idealny samochód na długie podróże, ale nadaje się również, po uprzednim wyjęciu siedzeń, do transportu dłuższych rzeczy.

We wnętrzu znajduje się „niezliczona” ilość schowków, w których bez problemu pomieścimy większość podręcznych drobiazgów. W samochodzie możemy, tak naprawdę przekonać się co oznacza ergonomia. Na pierwszy rzut oka w Espace nie ma żadnych przełączników, oprócz panela sterowania klimatyzacją na każdych drzwiach (w przednich od strony kierowcy główny panel sterujący, w przednich od strony pasażera możliwość ustawiania temperatury, w drzwiach tylnych możliwość regulacji siły nadmuchu powietrza). Centralnie umieszczony cyfrowy wyświetlacz daje dostęp do najważniejszych informacji oraz pozwala dodatkowo na dostęp do umieszczonego w zestawie wyświetlacza nawigacji satelitarnej. Mimo stosunkowo małej czcionki np. cyfrowego zegara, dzięki dobrej rozdzielczości wszystko jest dobrze widoczne. Reszta rzeczy, takich jak np. panel radia czy nośnik płyty zestawu DVD  umieszczone jest w poszczególnych schowkach.

System obniżania, zwiększania temperatury w Espace, a więc klimatyzacji, jest wystawiany na ciężką próbę ze względu na duże przeszklenie samochodu, w szczególności z opcjonalnym panoramicznym dachem o powierzchni 2 m2. Problem nagrzewania się samochodu w szczególności w okresie letnim jest względnie istotnym, jednak omawiany system radzi sobie z tym problemem całkiem dobrze.

Dostępne są dwie wersje wyposażenia auta „Celsium” oraz „Initiale”. Podstawowe różnice w wyposażeniu to (na korzyść wersji „Initiale”):

·System wspomagania parkowania przodem i tyłem

·Automatycznie składane elektryczne lusterka boczne z pamięcią ustawienia, podgrzewane, asferyczne po stronie kierowcy

·Reflektory bi-ksenonowe + światła wykonane w technologii LED

·Spryskiwacze reflektorów przednich

·Klimatyzacja automatyczna z możliwością regulacji z przodu i siły nawiewu z tyłu

·Podgrzewane fotele przednie

·Radioodtwarzacz 3D Sound by Arkamys® 4x30W CD MP3 Bluetooth® + Audio Connection Box

·Obudowy lusterek bocznych w kolorze nadwozia

W wersji testowej samochód dodatkowo był wyposażony w system DVD z wbudowanymi w zagłówki dwoma ekranami ciekłokrystalicznymi. Gdyby nie cena zakupu tego systemu, która wynosiła aż 8000 zł, to byłby to rewelacyjny sposób na zaspokojenie potrzeb podróżujących. Zaletą tego zestawu jest również możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika, bądź konsoli (jeżeli zastosujemy przetwornicę z 12V na 230 V), co dodatkowo zwiększa możliwości omawianego sprzętu.

Reasumując Renault Espace po faceliftingu w wersji „Grand” jest idealnym samochodem do długich podróży. Siedem indywidualnych foteli w połączeniu z miękkim zawieszeniem auta sprawia, że podróżowanie nabiera całkowicie nowego znaczenia. Kto nie miał okazji odczuć osobiście tej wygody nie zrozumie tego, dlatego też każdy zainteresowany zakupem rodzinnego vana powinien udać się na jazdę próbną Espace’m, aby osobiście przekonać się o jego zaletach. Niestety wysoki komfort kosztuje. Za samochód z takim wyposażeniem jakie posiadało auto testowe trzeba zapłacić prawie 180 tys. zł. Nie są to małe pieniądze, ale biorąc pod uwagę jakość wykończenia, zaoferowanego wyposażenia, są one w aspekcie rynkowych uwarunkowań akceptowalne. Na podsumowanie zasługuje również jednostka napędowa. Silnik o objętości skokowej dwóch litrów i mocy 175 KM jest optymalnym rozwiązaniem zarówno pod względem dynamiki jazdy jak i ekonomii (zużycia paliwa). Zalecałbym jednak wybranie wersji z manualną skrzynią biegów, zwłaszcza osobom, którym zależy na większej dynamice jazdy samochodem. Osoby które stawiają w 100 % na komfort podróżowania bez wątpienia przypadnie do gustu 6-stopniowa przekładnia automatyczna. Trzeba jednak pamiętać, że wersja z automatem jest odpowiednio droższa.

Pomijając aspekt ceny zakupu auta oraz wyposażenia opcjonalnego trzeba powiedzieć, że Espace wysoko postawił poprzeczkę w swojej klasie, a delikatny facelifting ani trochę nie zepsuł image’u wypracowanego przez lata. Myślę, że w segmencie vanów jeszcze przez długi czas numerem jeden będzie właśnie Renault Espace.

Renault Grand Espace 2.0 dCi 175 KM Aut.

Dane jednostki napędowej i pozostałe parametry

Silnik turbodiesel, rzędowy, 4 cylindrowy
Objętość skokowa
1995 cm³
Moc maksymalna 175 KM przy 3750 obr/min
Maks. moment obrotowy 360 Nm przy 1750 obr/min
Skrzynia biegów automatyczna, 6-biegowa
Objętość bagażnika /ze złożonymi fotelami 780 / 3050 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 4861 / 1860 / 1819 mm
Masa własna /ładowność 1830 / 780 kg

Zużycie paliwa (wg danych producenta)

Cykl miejski 10,6 l/100 km
Cykl zamiejski 6,8 l/100 km
Średnie zużycie paliwa 8,2 l/100 km
Emisja CO2 217 g/km
Wyniki zużycia paliwa z testu tabele powyżej

Osiągi

Prędkość maksymalna 198 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,1 s

Ceny

Cena wersji podstawowej 169 000 zł
Cena wersji testowej 175 950 zł



Więcej zdjęć w galerii.

Opracowanie:

Maciej Gis

Zdjęcia:

Adam Kowalczyk

 

 

 


comments powered by Disqus
Do góry Galeria Tagi Kontakt
Powered by Heuristic & Topsetup
x (x)
CarPortal © 2019 | Prywatność | Zgłoś błąd | RSS