Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,
że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej w Polityce Prywatności.
facebook youtube

Peugeot 208 – Zmiany w detalach

11 czerwca zostaliśmy zaproszeni na prezentacje nowego Peugeota 208, która odbyła się w okolicach Iławy, a dokładniej mówiąc blisko najwyższego punktu Polski północno-wschodniej, czyli Górze Dylewskiej. Co więc przyniósł lifting i jakim autem jest teraz 2
czytaj więcej ›

Test Hondy Jazz – Japończyk dla studenta?


Honda Jazz nie ma długiej historii tak jak na przykład Honda Civic, gdyż jej produkcja rozpoczęła się nie dawno, w 2002 roku. Od tego czasu samochód zdobył uznanie w kręgu użytkowników, jak jest również dobrze postrzegany pod względem designu zewnętrznego. Od dłuższego czasu na naszym rynku dostępna jest zmodernizowana wersja, dobrze już znanego samochodu Hondy Jazz.

Trzeba przyznać, że auto poddano tylko drobnemu retuszowi, czy to źle? Jak dla nas subiektywnie nie, gdyż ogólnie bryła nadwozia samochodu jest nadal ładną, a auto posiada ciekawą linię nadowzia. Zmianie uległy przede wszystkim reflektory tylne, zderzak przedni oraz maska silnika z reflektorami przednimi.


We wnętrzu pierwszą rzucającą się w oczy zmianą jest całkowicie nowa deska rozdzielcza, wykonana z lepszej jakości materiałów. W panelu centralnym umieszczono radio z dużymi przyciskami do jego obsługi. Był to dobry zabieg, gdyż podczas jazdy kierowca bez problemu i pewnie może zmieniać częstotliwość fal radiowych, głośność oraz operować innymi funkcjami radia. Pewną niedogodnością może być stosunkowo mały wyświetlacz radia, który jest niewidoczny przy oświetleniu intensywnym światłem słonecznym. Innym zabiegiem zwiększającym komfort podróży oraz obsługi jest umieszczenie panelu klimatyzacji bliżej koła kierownicy. Nowa kierownica zapożyczona od starszego brata (Hondy Civic) dobrze leży w rękach, a umiejscowienie przycisków komputera pokładowego jest poręczne i intuicyjne. Białe podświetlenie zegarów je uczytelnia i jest łagodne dla oka.


Nowa Honda Jazz jest samochodem typowo miejskim, którym można od czasu do czasu wybrać się w dłuższą podróż ale trzeba pamiętać o tym, że nie jest to samochód wysokiego komfortu w kontekście takich podróży.


Do napędu Jazza przeznaczono na ryneku europejskim jedynie dwa silniki. Pierwszy to jednostka o objętości skokowej 1198 cm3 i mocy 90 KM oraz momencie obrotowym równym 114 Nm. Jest to jednostka podstawowa, wystarczająca do miejskich wojaży. Drugą możliwością do zakupu jednostka ma objętość skokowa 1339 cm3 i moc 100 KM oraz moment obrotowy równy 127Nm. Pod względem osiągów jednostki te są do siebie podobne. Wydaje się, że mocniejsza jednostka jest bardziej przeznaczoną dla osób, które częściej wyprawiają się poza miasto. Trzeba pamiętać, że silniki i-VTEC są przy tym przez cały czas modernizowane przez inżynierów Hondy. Niedawno inżynierowie opracowali system VTC, który pozwala na płynną zmianę pokrycia otwarcia zaworów zarówno dolotowych, jak i wylotowych.


Do wyboru mamy cztery wersje wyposażenia Base, Trend, Elegance, Executive. Najbogatsza wersja w standardzie ma między innymi panoramiczny dach szklany, 16'' alufelgi, tempomat, VSA (inaczej zwane ESP), czujnik deszczu oraz inne przydatne funkcje, które umilą nam podróżowanie.

Pod względem bezpieczeństwa do dyspozycji mamy 6 poduszek powietrznych (w tym kurtyny powietrzne zarówno z przodu jak i z tyłu). W testach zderzeniowych przeprowadzonych przez EuroNCAP w 2004 roku Honda Jazz otrzymała cztery gwiazdki z pięciu możliwych. Można stwierdzić, że jak na mały samochód jest to relatywnie dobry wynik.

Nasz model testowy wyposażony był w silnik 1,2 litra o mocy 90 KM. Jeżeli chcemy szybciej pojeździć to musimy silnik „wkręcać” na wysokie „obroty”. Autko robi się zrywne dopiero po przekroczeniu 4 tys. „obrotów”. Ostatnio panuje moda na wskaźniki sugerujące zmianę biegu na wyższy bądź niższy, dlatego też nowa Honda Jazz jest również wyposażona w ten użyteczny wskaźnik. Wskaźnik napewno jest przydatny, gdy chcemy jeździć ekonomicznie.


 

We wnętrzu auta podczas jazd testowych widoczne są dwie niedogodności, które przeszkadzają. Pierwszą jest osłona przeciwsłoneczna, ustawiona w pozycji pionowej zasłania ok ¼ powierzchni lusterka wstecznego. Ponieważ w aucie nie mamy zbyt dużej powierzchni tylnej szyby, jest to problem. Zdecydowanie zmniejsza się nam widoczność do tyłu. Drugą niedogodnością, jest stosunkowo szeroki słupek przedniej szyby, który utrudnia manewrowanie na parkingach albo podczas wykonywania skrętów, można nie zauważyć kogoś czekającego na przejściu bądź przez nie przechodzą.


Honda Jazz oferuje dużo funkcjonalnych schowków we wnętrzu oraz największy bagażnik w swojej klasie. Dzięki zastosowaniu składanego siedziska tylnego ułatwia przewożenie np. psa lub większych rzeczy.

Nowa Honda Jazz jest dobrą propozycją dla osób potrzebujących samochodu do miasta. Cena podstawowego modelu zaczyna się od 52.3 tys. zł. Nie jest to mała cena. Porównując ją z cenami aut konkurentów, jest jednak akceptowalna. Pytaniem pozostaje czy Honda Jazz jest dobrym samochodem dla studenta? Bez wątpienia sprawdzi się w tej roli. Nie jest to samochód rzucający się w oczy, ale za to sprawdzi się w codziennych miejskich „wojażach”, jak i pozwoli na wybranie się w trasę.

W tabeli poniżej podano ceny różnych wersji samochodu:


Źródło: www.honda.pl

Opracowanie:

Maciej Gis

 

 


comments powered by Disqus
Do góry Galeria Tagi Kontakt
Powered by Heuristic & Topsetup
x (x)
CarPortal © 2019 | Prywatność | Zgłoś błąd | RSS