Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,
że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej w Polityce Prywatności.
facebook youtube

Peugeot 208 – Zmiany w detalach

11 czerwca zostaliśmy zaproszeni na prezentacje nowego Peugeota 208, która odbyła się w okolicach Iławy, a dokładniej mówiąc blisko najwyższego punktu Polski północno-wschodniej, czyli Górze Dylewskiej. Co więc przyniósł lifting i jakim autem jest teraz 2
czytaj więcej ›

Nissan Navara

Jeżdżąc po polskich drogach widujemy coraz więcej pick-upów. Czy obecne półciężarówki sprawdzają się lepiej w miejskiej dżungli czy w ciężkich warunkach drogowych (off-roadowych) ? W tym Nissan Navara?

Od momentu wejścia na rynek w 1986 roku w zdecydowanej czołówce pick-upów jest ten samochód, przeznaczony w znaczącej mierze dla firm związanych bezpośrednio z budownictwem czy rolnictwem.

Do dyspozycji mamy dwie wersje nadwozia „King Cab” oraz „Double Cab”. Pierwsza z nich czyli „King Cab” jest przystosowana do przewozu czterech osób. Musimy jednak pamiętać, że tylny rząd siedzeń to dwa małe siedziska nie zapewniające dobrego komfortu jazdy na dłuższych dystansach (jak na zdjęciu). Nissan dla ułatwienia wsiadania pasażerom podróżującym z tyłu zastosował system drzwi bez słupka środkowego (drzwi otwierają się jak w Royce-Rollsie, a zamek dla drzwi przednich jest umieszczony w drzwiach tylnych). Dzięki pomniejszonej kabinie zdecydowanie zwiększa nam się przestrzeń ładunkowa z 1.511m, aż do 1.864m przy całkowitej długości pojazdu równej 5.220m.

Wersja „Double Cab” jest o wiele bardziej komfortowa, szczególnie dla osób podróżujących na tylnych fotelach. Trzeba jednak także pamiętać, że mimo większej kabiny, z tyłu nie ma za dużo miejsca na nogi i jest to niedogodność dla pasażerów podczas dłuższych podróży, w szczególności gdy jedzie się w pięć osób (pojazd z kabiną „Double Cab” ma homologację na pięć osób).

Wyposażenie:

Do wyboru mamy cztery wersje wyposażenia XE, SE, LE oraz Premium. XE czyli najuboższa wersja wyposażenia do którego należą między innymi rurowy zderzak tylny, przygotowanie do instalacji radia, felgi stalowe 16'', 2 poduszki powietrzne. W wyższych wersjach wyposażenia możemy zamówić nawigację satelitarną, chromowany zderzak tylny, felgi aluminiowe 17'' , boczne poduszki powietrzne oraz kurtyny i itd.

Silniki:

Obecnie w Polsce dostępny jest jedynie silnik Diesla o pojemności 2,5l i mocy 171KM. Jego maksymalny moment obrotowym to 403Nm. Jednostka ta zapewnia odpowiednie parametry jezdne oraz świetnie sprawuje się w terenie.

Inną jednostką, która jest dostępna (oferowana w USA, Australii oraz RPA) jest silnik 4,0l V6 o mocy 256KM. Jest to jednostka benzynowa zużywająca zdecydowanie więcej paliwa oraz przez mniejszy moment obrotowy będzie gorzej spisująca się w ciężkim terenie.

Nasz model testowy wyposażony był w silnik Diesla 2,5l o mocy 171KM. Ta jednostka napędowa jest w stanie rozpędzić Navarę do 170km/h, 100km/h osiągnie po upływie 11,8 s. Osobiście uważam, że jest to jednostka wystarczająca do tego typu auta. Bez problemu radzi sobie z masą samochodu oraz umożliwia nam ciągnięcie 3 tonowej przyczepy. Trzeba dodać iż do Navary jesteśmy w stanie załadować prawie 900kilogramów ładunku. Jak na tą klasę samochodu to dobry rezultat, ale czy wystarczający?

Średnie zużycie paliwa silnika Diesla wynosi w granicach 8,6 l/100km przy emisji CO2 w granicach 264 g/km. Jest to relatywnie dobry wynik na tle konkurentów (średnie zużycie paliwa Toyoty Hilux z silnikiem Diesla 173KM wynosi ok 8,2 l/100km, prędkość max jest jednak niższa (155km/h)).

Największą zaletą pojazdu jest ramowa konstrukcja podwozia, która charakteryzują się wszystkie prawdziwe terenówki. Gdybyśmy mieli problemy ponadto z wyjechaniem trudnego terenu możemy włączyć blokadę tylnego mostu (powodująca obracanie kół tylnych w takim samym tempie) i bez większych problemów powinniśmy dać sobie radę z wyjechaniem.

Na konsoli centralnej widnieje przełącznik umożliwiający nam wybór jednej z trzech opcji napędu. Pierwszą z mich jest 2WD czyli napęd przekazywany wyłącznie na tylną oś pojazdu, 4H jest to opcja napędzania obu osi. Ta druga opcja (4H) jest przeznaczona do normalnej jazdy po drogach asfaltowych oraz szutrowych. Ostatnia opcja, którą mamy do wyboru to opcja 4LO, kiedy napędzane są obie osie i dodatkowo włączona jest blokada tylnego mechanizmu różnicowego.

Pod względem praktycznym Navara charakteryzuje się szeregiem podręcznych schowków np. schowek pod siedziskiem drugiego rzędu siedzeń lub podwójny schowek w desce rozdzielczej. Na skrzyni ładunkowej samochodu zastosowano szyny do których możemy przyczepić 4 uchwyty (dodawane w standardzie), które w zdecydowany sposób ułatwiają nam bezpieczne przewożenie ładunków.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa pick-up Nissana nie popisał się za bardzo, mimo zastosowania aktywnych zagłówków (dopiero od wersji LE), napinaczy pasów bezpieczeństwa, dwóch poduszek powietrznych (w najuboższej wersji, w bogatszych wersjach istnieje możliwość zamówienia kurtyn powietrznych) i innych systemów zabezpieczających. Navara otrzymała tylko 3 gwiazdki w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez NCAP. Trzeba jednak podkreślić, że po przeprowadzonych testach przez NCAP bezpieczeństwo przewożonych dzieci oceniono na 4 gwiazdki, co jet bardzo dobrym wynikiem.

Moim zdaniem tego typu samochody mają pewną niedogodność, a jest nią odkryta skrzynia ładunkowa, stwarza niebezpieczeństwo zawłaszczenia przewożonego ładunku. By uniknąć takich kłopotów istnieje możliwość dokupienia nadbudówki lub pokrywy na skrzynię ładunkową ale spowoduje to znaczną utratę przestrzeni.

Reasumując Nissan Navara jest ciekawą propozycją w segmencie Pick-upów. Jego praktyczność i funkcjonalność powinna przypaść do gustu zainteresowanym osobom. Pewną niedogodnością może być dla niektórych stosunkowo duże koło kierownicy, ale po paru godzinach jazdy jesteśmy w stanie do tego się przyzwyczaić.

Czy opisywany samochód bardziej nadaje się do miasta czy poza nie? Hmmm...myślę, że stanowi on dobre połączenie samochodu terenowego z osobowym, który ma się sprawdzać w trudnym terenie (np. na budowie, gospodarstwie rolnym), jak również ma się dobrze prezentować głównie w ruchu miejskim i pozamiejskim.

Ocena końcowa testu to 4,5 (w skali 1-6).

 

Opracował:

Maciej Gis

Zdjęcia:

Maciej Gis

www.autocity.com


comments powered by Disqus
Do góry Galeria Tagi Kontakt
Powered by Heuristic & Topsetup
x (x)
CarPortal © 2019 | Prywatność | Zgłoś błąd | RSS